Bilgisayarınız YavaşLadı mı?İşte Çözüm ÖneriLeri

'Yardım ve Destek' forumunda AngeL Of Death tarafından 14 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. AngeL Of Death

  AngeL Of Death Wishmaster

  Katılım:
  6 Haziran 2006
  Mesaj:
  5,087

  Bilgisayarınız yavaşladı mı? Hatta zaman zaman kilitlenip kalıyor mu?İşte Çözüm ÖneriLeri..

  Yeni bir bilgisayar alındığında donanımsal problem olmadığı sürece şikayetler de oldukça azdır. Windows hızlı açılır, programlar anında ekrana gelir, işlemler süratlidir. Ancak aradan zaman geçtikçe sistemin yavaşladığını ve hatta bazen takıldığını fark ederiz.

  Aslına bakarsanız bilgisayarın yavaşlamasına sebep olan durumlar saymakla bitmez. Herhangi bir donanımsal hata olmasa dahi zaman içerisinde çok fazla kullanımdan dolayı (yazma okuma işlemleri çok yapıldığından) bir yavaşlama görülebilir. Yani bilgisayarınızın yavaşlamasının temel sebebi onu çok fazla kullanmış olmanız bile olabilir.

  Önemli olan şey ise doğru teşhisi koyabilmek ve yavaşlamaya sebep olabilecek konular hakkında fikir sahibi olmaktır.

  Casus yazılımlar ve virüsler
  [​IMG]
  Her zaman için en önemli güvenlik sorunu olarak bu ikisi göze çarpar ve bu iki kafadar, aynı zamanda bilgisayarın performansını da önemli derecede azaltırlar.

  Casus yazılımlarla baş etmenin ilk ve en önemli adımı bilgisayarınıza casus yazılım temizleyici bir program kurup tarama yapmanız ve programı sık sık güncellemenizdir. Aynı şey elbette virüs programları için de geçerli.

  İnternette Ad-aware, Spybot, Site Advisor veya Active Virus Shield gibi ücretsiz ve işinizi rahatlıkla gören pek çok yazılım bulmanız mümkün. Ancak zaman zaman bu programlar da yetersiz kalabiliyor. Bu durumlarda yapabileceğiniz birkaç şey daha var.

  * Ctrl Alt Delete tuşlarına aynı anda bir kere basarak ulaşabileceğiniz Görev Yöneticisi penceresinde tanımadığınız, farklı isimde dosyalar olup olmadığını kontrol edin. Şüpheli gördüklerinizin işlemini sonlandırın
  * Başlat menüsündeki Çalıştır komutuna msconfig yazarak ulaşacağınız konfigürasyon düzenleme penceresinde, bilgisayarın açılışında yer alan dosyalara göz atın. Gereksiz gördükleriniz veya şüphelendiklerinizin işaretini kaldırın.
  * Casus yazılım olduğuna emin olduğunuz isimleri Çalıştır üzerinden regedit diyerek ulaşabileceğiniz Kayıt Defteri'nde aratıp bu isimle ilgili girişleri elle silin. (Aman dikkat, casus veya virüs olduğuna emin değilseniz Windows'un işleyişini etkileyen yerlere müdahale edip bozuyor da olabilirsiniz)
  * Bilgisayarınızda özellikle de Windows'un kurulu olduğu sürücünüzde yer alan şüpheli dosya veya klasörleri silin
  * Önlem amacıyla birden fazla casus yazılım önleyici kullanın. Bazen birinin bulamadığını bir diğeri bulabiliyor.
  * Tüm bu yukarıdaki maddelere rağmen başarısız olunduysa, aynı işlemleri Windows'u bu sefer Güvenli Kip'te açarak tekrarlayın.

  Virüs temizleme
  Virüs temizleme teknikleri casus yazılımlardan biraz daha farklıdır. Her bir virüsün karakteristiği farklı olduğu için, eğer antivirüs programınız başarısız olduysa bilgisayarınıza bulaşan virüsün adını bulup internette temizleme yöntemini ufak bir aramayla kolayca bulabilirsiniz. Bulaşan virüsün ismini bilmiyorsanız, bilgisayarınıza gösterdiği etkileri yazıp arama yapabilirsiniz.

  Bugüne kadar başa bela açan sayısız virüs var. Ancak son dönemlerde en sık karşılaşılan virüsler Sober.P, Cabir, Mugly, Atak, Maslan, Anzae / Inzae, Zafi, Netsky, Sober.I / Sober.J, Bogra, Bagle.AZ, Beagle.AR, Korgo.A, Bloodhound, Padobot, Lovegate, MyDoom, Bagle olarak özetlenebilir.

  İşlemcinin çok ısınması
  [​IMG]
  Son nesil işlemciler yüksek performans sundukları kadar işlem kapasiteleri nedeniyle de fazla ısınma yapabiliyorlar. Bu nedenle yanlarında mutlaka bir soğutucu sistemle birlikte anakarta takılmaları gerekiyor. Hatta oyun sistemleri gibi ileri düzey bilgisayarlarda suyla soğutma veya kasa üzerindeki ek donanımlar gibi pek çok alternatif yol da söz konusu.

  İşlemcinin ısısı kendi makul ölçülerinin üzerine çıktığında sistemimiz yavaşlamaya veya düzensiz çalışmaya başlar. Daha da ötesi kilitlenmeler bile yaşanabilir. Yeni nesil anakartlar artık işlemcinin ısısını BIOS aracılığıyla izleyip raporlayabiliyor. Yardımcı programlar sayesinde de işlemci ısısını kontrol etmeniz artık çok daha kolay hale geldi.

  Beni yıka!
  Önceki yazımızla paralel olarak bu madde altında benzer önlemleri sıralayabiliriz. En büyük düşman toz, fanların dönesine engel olacağından ara ara temizlik yapmanızda fayda var.

  Kasanız kapalıyken fanların tozlandığını, artan gürültüden veya kasaya dokunduğunuzda hissedeceğiniz titreşimden rahatlıkla fark edebilirsiniz. İlk zamanlar daha sessiz olan bilgisayarınız gün geçtikçe rahatsız edici boyutta bir ses çıkarıyorsa, bilin ki fanlarınız tozlanıyor. Böyle durumlarda hem işlemci, hem de güç ünitesinin fanlarını temizlemeyi ihmal etmeyin.

  Yenisini mi almalı?
  Elbette fabrika çıkışı sıfır bir fan çok daha sessiz olacaktır. Ancak tozları temizlerken kullanacağınız sprey, hava püskürtücü veya dikkatlice silmek şartıyla kullanacağınız bir bez bile sizi masraftan kurtaracaktır. Yine de fazla mal göz çıkarmaz. Yedek bir fanınızın bulunması her zaman için sizin yararınıza.

  Isı kontrolünü sağlayan pek çok program mevcut. Aynı zamanda Google'da "cpu monitor software" diye arama yapıp ücretsiz onlarcasına daha ulaşabilirsiniz.

  Hafıza (RAM) sorunları
  [​IMG]
  Bozulmuş veya işe yaramayan hafıza modülleri elbette kullanılamaz hale geldiklerinde hızınızı yavaşlatırlar. Ancak burada dikkatinizi çekmek istediğimiz konu biraz daha farklı.

  Üreticiler donanımları piyasaya sürdüklerinde, kullanım özelliklerinin içinde bazı teknik detaylara da yer verirler. Eğer aldığınız modüller birbirine veya anakarta doğrudan uyumlu değilse hız problemi yaşamanız da kaçınılmazdır. Aynı zamanda modüllerin fazla ısınması da yavaşlığa sebep olabilir.

  Eskiden bir hafıza alırken anakartınızın modeline bakıp desteklediği hızlara ve kart üzerinde kaç tane boş yuvanız olduğuna göre seçim yapmak yeterliydi. Ancak günümüzde farklı hız ve tiplerde pek çok hafıza modülü var.

  Anakartınıza göre hafıza
  İyi anakartlar, bu modüllerin fabrika çıkışı belirtilen hız değerlerinden daha fazlasına da tolerans gösterebiliyorlar. Böyle durumlarda hafıza modüllerinizin değer aralığını ve şu anki çalışma değerinin maksimum değerin altında olup olmadığını kontrol ederek BIOS üzerinden ayar yapıp performansı değiştirebilirsiniz.

  Ufak bir ihtimal de olsa, çok ucuza aldığınız hafıza modüllerinde bazı eksiklikler veya kusurlar bulunuyor olabilir. Standart bir çalışma için yeterli görünen bu modüller ilerleyen dönemde hızın düşmesine ve mavi ekranlarla karşılaşmanıza yol açabilirler.

  Hafıza modülleri çok ısınıyor mu?
  Eskiden modüllerin ısınması gibi bir problem söz konusu değildi. Ancak özellikle SDRAM'lerin çıkışından itibaren bu olay tamamen değişti. Eğer şüpheleniyorsanız, kontrol etmenin yolu kasanızın içini açıp hafızaya dokunarak elinizle sıcaklığına bakmaktır.

  Bilgisayarı kapadıktan sonra hafızayı yuvasından çıkarıp çok fazla ısınıp ısınmadığını (elinizle dokunduğunuzda aşırı sıcaklık varsa) anlayabilirsiniz. Aşırı ısınmayı önlemenin yolu kasanızda iyi bir hava dolaşımı sağlamak ve hatta çok ısınma varsa ek bir fan almaktır. Isıyı yayan metalik soğutma sistemleri de bu iş için uygundur.

  Sabit disk sorunları
  [​IMG]
  Tüm bu önlemlerin yanında dikkat etmeniz gereken bazı ufak noktalar daha var.

  Diskinizde meydana gelebilecek arızanın tipine göre (mekanik, elektronik veya mantıksal firmware) farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Düşük erişim süreleri, hatalı veya kullanılamayan hafıza alanları (bad sector), mavi ekranlar, arada sırada boot işlemi sırasında karşınıza çıkan hatalar gibi...

  Bu sıraladıklarımızın çoğu da yardımcı programlar olmadan, fanın tozlanmasına nazaran anlaşılması çok daha güç sorunlardır. Ancak kolaylıkla farkedebileceğiniz şey hızın azalmasıdır. Diskiniz durumu kötüye doğru gidiyorsa sisteminiz de yerlerde sürünecektir. Yazma ve kopyalama işlemleri uzun zaman alacaktır.

  Eğer NTFS dosya sistemi kullanıyorsanız, yazma işlemi sırasında uygun alanlar bulunana kadar siz kahvenizi içip tuvalete bile gidebilirsiniz. Geldiğinizde işlem yeni bitiyor olacak veya hata mesajıyla karşılaşacaksınız. FAT gibi diğer dosya sistemlerinde mavi ekranla karşılaşma şansınız bile yüksek.

  Çözüm yolu nedir?
  Sabit diskinizin gereğinden fazla yavaş çalıştığını düşünüyorsanız disk tarama ve kontrol işlemlerini (scandisk ve chkdsk) uygulayın. Buradan elde edebileceğiniz en büyük ipucu, daha önceden sağlam olan sektörlerin bozulmuş olduğunu (bad sector) görmenizdir. Anlayın ki diskiniz için durum kötüye gidiyor.

  Verilerinizi derhal yedekleyin. Hatta yedekte ikinci bir sabit disk daha bulundurun ki çökme yaşadığınızda acil müdahale edilebilsin.

  Benzer şekilde, eğer diskinizde artık daha önce duymadığınız kadar gürültülü bir çalışma gerçekleşiyorsa durum yine pek iç açıcı değil. Benzer işlemleri yine yapın. Daha fazla bilgi için sabit disk önlemleri yazımıza da bir göz atın.

  BIOS ayarları ve Windows hizmetleri
  [​IMG]

  BIOS ayarları
  Pek çok kullanıcı bilgisayarı alıp kurduktan sonra BIOS ayarlarına hiç dokunmaz ve aldığı günkü şekliyle kullanır. Aslında çoğu zaman da burayı kurcalamaya gerek bile yoktur. Ancak nadir de olsa bazı durumlarda BIOS ayarlarınız sisteminizin en uygun konfigürasyonuna uymayan ayarlara sahip olabileceğini unutmayın.

  Yavaşlama sebebi olarak göstermek abartı olsa da, performansı artırmak için BIOS ayarlarını üst seviyelere çekmek sizin elinizde diyebiliriz. Bunun için anakartınızın özelliklerini okumak ve sınırlarını belirlemek; ardından da BIOS üzerinden bu sınırlar çerçevesinde gerekli düzenlemelere gitmek gerekir.

  Ne yazık ki BIOS ayarları için standart hale getirilmiş uygulama veya değişiklik tablosu gibi bir şey yok. Anakartınızın modeline göre değişiklik gösteren bu bilgileri, üreticisinin sayfasından edinebilirsiniz.

  Windows hizmetleri
  Standart bir kurulum sonrasında Windows'un sunduğu hizmetlerin pek çoğu varsayılan olarak çalışır veya kurulu halde gelir. Ne var ki, sistemin çalışması için kurulumları şart olmayan bu hizmetlerin büyük bir kısmını da çoğu zaman kullanmayız bile. Kullanmayacağımız bu hizmetler de boş yere hem yer kaplar hem de performansı azaltırlar.

  Bu hizmetlerden hangilerinin çalıştığını görmenin bir yolu Yönetici Araçları'na girmektir. Bilgisayarım'a sağ tıklayıp Yönet dediğinizde açılacak ekranda hizmetin adı, durumu ve başlangıç tipi gibi bilgileri görmeniz mümkün. Burada hizmetlerin üzerine çift tıklayıp özelliklerini de görme şansınız var.

  Üst kesimden durdurma simgesine basarak dilediğiniz hizmeti servis dışı bırakabilirsiniz. Ancak bunu yapmadan önce tıpkı daha önce bahsettiğimiz msconfig işleminde olduğu gibi burada da hizmetin işinize yaramadığına emin olun.

  İndeksleme işlemi hızı düşürüyor
  Hızı düşüren hizmetlerin en önemlisi de indekslemedir. Bu hizmetle Windows, bilgisayarınız üzerinde arama yaptığınızda daha kolay erişebilmeniz için arka planda diskinizi tarar. Bu da çalışmanızı yavaşlatan etkenlerden birisidir. Dilerseniz bu hizmeti devre dışı bırakabilirsiniz.

  Kaçak işlemler
  [​IMG]
  Bu işlemler, işlemcilerin devirlerini zorla ele geçirirler. Bu duruma yol açan olağan şüpheliler ise kötü yazılmış sürücüler veya yeni bir işletim sistemine kurulmuş eski programlardır. Görev Yöneticisi'nde bunları görebilmeniz mümkündür.

  İşlem süresinin neredeyse %100'ünü işgal eden herhangi bir işlemcik (process) kaçak işleme örnek verilebilir. Resimde göreceğiniz System Idle Process denilen işlem, bilgisayarın kullanılmadığı zamanlarda %98 seviyesindedir ve bu doğal bir veridir. Ancak bu değer çok düşmüşse veya bir başka işlem %98 seviyelerine çıkmışsa, bilin ki bu kaçak bir işlemdir.

  Kaçak bir işlem yakaladıysanız onu üzerine sağ tıklayıp sonlandırabilirsiniz. Bazılarını durdurabilmek için aynı işlemi birkaç kez tekrarlamanız da gerekebilir. Eğer yine de sonlandırılmıyorsa bilgisayarı yeniden başlatmanız bir çözüm olacaktır.

  Kaçak işlemler kilitlenme veya programın bozuk çalışması sonucu devreye girip işlemciyi de gereksiz yere yorarak performansınızı düşüren en büyük düşmanlardan biridir.

  Disk birleştirme neden gerekli?
  [​IMG]
  Bilgisayarınıza yeni dosyalar eklendikçe, silindikçe veya değiştirildikçe, bu dosyalara ait bilgiler de diskiniz üzerinde çeşitli yerlere yazılır veya silinir. Her dosya boyu aynı olmadığı için yeni ekleyeceğiniz bir dosya, önceden silinen eski bir dosyanın kapladığı alana sığmıyorsa, uygun bulunan ilk yeni alana yazılır.

  Kaba ve temsili bir örnekle şu şekilde daha rahat açıklayalım. Diyelim ki 5KB'lik bir dosya sildiniz ve 10KB'lik yeni bir dosya kopyalaması yapacaksınız. Silinen dosya nedeniyle 5KB'lik bir alan boşa çıktı. Ancak yeni dosya (10KB) buraya sığmadığı için, bulunan ilk boş yere kopyalanacak. Es geçilen bu alan ise uzun süre buraya uygun şeyler bulunamadığı için boş kalabilir.

  Bu yolla zaman içerisinde sabit diskiniz üzerinde pek çok boşluklar oluşabilecektir. Hatta programların belli kısımları bir yerde, diğer kısımları ise farklı bir yerde depolanıyor olabilir. Sisteminiz bu dosyaları çalıştırırken farklı yerlerden bulup getireceğinden ve bu da bir süre alacağından ötürü sizi yavaş çalışmaya doğru itecektir.

  Disk bölünmesini engellemek
  Bu durumun önüne geçmek için periyodik olarak disk birleştirme işlemi yapmanız size fayda sağlar. Diskinizin boyu büyüdükçe disk birleştirme işlemi de o derecede uzun bir süre alır. Ancak sabit diskinizi bir düzene soktuğu ise gerçektir.

  Diskiniz çok dolu olduğunda gerçekleşen yavaşlamanın sebeplerinden birisi de bu bölünmelerdir. Dolayısıyla disk alanınızın %20 ila 25'i civarında bir boş alan bırakmanız her zaman için bu bölünmeyi minimun seviyeye indirir.

  Disk birleştiricisine, birleştirme yapmayı istediğiniz sürücüye sağ tıklayıp (örneğin C) Özellikler'den Araçlar'a gelerek ulaşabilirsiniz.


  Sizden habersiz çalışan uygulamalar
  [​IMG]
  Sistem tablasında onlarca simgesi olan kullanıcılara rastlamışsınızdır. Sağ alt köşede sistem saat ve tarihinin yanındaki bu onlarca simge aslında bilgisayarın yavaş kullanıldığına işaret eder. Her bir simge, arka planda (veya ön planda) çalışan bir işlemi gösterir. Çoğu kullanıcı da bilgisayarda o anda belki de 20'den fazla programın aynı anda işlem yapmaya çalıştığından haberdar bile değildir.

  Burada fazla simge birikmesinin en önemli sebeplerinden biri bu programların Windows başlar başlamaz otomatik olarak çalışmasıdır. Öncelikle Başlat menüsünden girerek Başlangıç seçeneği altında nelerin olduğuna bir göz atın. Burada kullanmadığınız programların kısayollarını görürseniz sağ tıklayıp doğrudan silebilirsiniz. Çünkü çalışan her bir program daha yavaş bir bilgisayar anlamına gelecektir. Hele ki bunlar gereksiz programlarsa, boşu boşuna yavaş bir sistem kullanıyor olabilirsiniz.

  Kayıt Defteri üzerinde değişiklikler
  Bütün programları bu menü altından göremeyebilirsiniz. Bir diğer göz atılması gereken yer Kayıt Defteri. Regedit ile deftere girdiğinizde HKEY_ LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run ve HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce başlıkları altında açılışta çalışan programların listesini görmeniz mümkün.

  Programların kendi içinden ayarlama
  Programların Windows açılır açılmaz çalışmasını engellemek için, her bir programın içinde Seçenekler veya Ayarlar gibi menüler altında "başlangıçta çalıştır" tarzındaki işaretleri kaldırmanız da yeterli olacaktır.

  Dosya sistemlerinin performansa etkisi
  [​IMG]
  Bazı dosya sistemleri diğerlerine oranla büyük alanlı disk bölümlerinde daha iyi çalışırlar. Makinenizin üzerinde NT, Windows 2000 veya XP kuruluysa NTFS dosya sistemine sahip olmak performans açısından daha mantıklıdır.

  Dosya sistemi performansı, küme boylarıyla (cluster) yakından ilgilidir. Mesela NTFS dosya sisteminde 60GB'lık bir sabit diskiniz varsa küme boyu da muhtemelen 512 byte'tır. Bu da diskinizde devasa sayıda küme olduğu anlamına gelir.

  Eğer diskinizde daha önce bahsi geçen bölünmeler fazla olduysa, dolayısıyla bu da problemlerin artacağına işarettir. Çünkü her bir küme üzerinde iz takibi ve arama işi (track and seek) gerçekleştirilir. Bu örnekteki gibi sayı çok fazlaysa, işlem de zaman alacaktır.

  Küme boylarını değiştirmek
  Bir çözüm büyük küme boyları kullanmaktır. Eğer küme boylarını 4K veya daha büyük değerlere ayarlarsanız dosya yükleme zamanlarında önemli süre kısalmaları olduğunu göreceksiniz. Ancak küme boyunu artırmanın da hantal boş alanlar ve bir miktar israf edilen disk alanı olarak size geri döneceğini de unutmayın.

  Kayıt Defteri'nde ufak dokunuşlar
  Bir diğer yol ise yine Kayıt Defteri üzerinde bazı ayarlarla oynayarak dosya sisteminin yoğunluğunu azaltmaktır. İlk bakmanız gereken yer defterde HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\ üzerinden ulaşabileceğiniz NtfsDisable8dot3NameCreation bölümü.

  Bu değeri 1 yaptığınızda geriye doğru uyumluluk için dosya isimlerinde kullanılan 8.3 (8 karakter dosya ismi, 3 karakter dosya uzantısı) sistemini durdurmuş olacaksınız. Eğer 8.3 tarzında dosya tipleri kullanmıyorsanız bu seçeneği kaldırmanız biraz performans artışı sağlayacaktır.

  NTFS için bir diğer kullanışlı veri ise HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Filesystem üzerinden ulaşılabilen NtfsDisableLastAccess bölümü. Bu değeri 1 yaptığınızda dosyaya son erişilen zamanın bilgisi tutulmaktan vazgeçilecektir. Ama aklınızda bulunsun, dosya açıldığında veya değiştirildiğinde artık üzerindeki son değişikliğin tarihi tutulmayacağı için daha sonradan işinize yarayabilecek bu veriyi kapatmış olabilirsiniz.

  FAT dosya sisteminde
  Eğer NTFS dosya sistemi kullanmıyorsanız dosya veya klasörlerinizi kök klasörden (root) taşıyarak performansı artırabilirsiniz. Örneğin FAT sisteminde scandisk işlemi sonrasında .chk uzantılı pek çok dosya bu kök klasörün içine yerleşecektir.

  Kişisel dosyalarınızı C'de tutmayın
  Eğer Windows'u C sürücüsüne kurduysanız, performansı artırmak için kişisel dosya ve klasörlerinizi mümkün olduğu kadar (eğer varsa) D veya E gibi sabit diskinizin diğer sürücü bölümlerinde tutmakta fayda var.

  Bu durum Windows'un rahat çalışmasına olanak sağlayacağı gibi, diskiniz bir nedenle çökerse de işinize yarayacaktır. Böylelikle ikinci bir sabit disk üzerinden bilgisayarı açıp, okuma yazma işleminin daha az olacağı (bozuk sektör riskinin azalacağı) diğer sürücülere yerleştirdiğiniz kişisel dosyalarınızı kurtarmak daha kolay hale gelir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Şubat 2011
 2. raphael_83

  raphael_83 New Member

  Katılım:
  7 Haziran 2010
  Mesaj:
  646

  eline sağlık güzel döküman olmuş.
   
 3. AbraKadbra

  AbraKadbra New Member

  Katılım:
  23 Mayıs 2007
  Mesaj:
  213

  Güzel ve anlaşılır olmuş. Katkıda bulunmak isterim.

  Otomatik başlatılan programları kontrol edin

  Bilgisayarda sürekli kullandığınız program ve hizmetlerin otomatik olarak başlatılmasında hiçbir problem yok. Diğer tüm araçları gözden geçirmeniz gerekir; zira bunlar Windows önyükleme süresini gereksiz yere uzatan bileşenler olabilir.

  "msconfig" Windows komutu sistem başlangıcı sırasında otomatik olarak yüklenen programları gösterir. Tikleri aceleyle kaldırmayın; bilakis öncesinde hangi programların listelendiğini denetleyin. Genellikler hızlı bir Google araması program isimleri hakkında size yardımcı olur.

  Otomatik başlatılanlarda geçerli olanlar programlarda da geçerli:

  İhtiyacınız olmayanları dışarı atabilirsiniz. Böylece sisteminiz şişmanlamaz ve güvenlik risklerini minimize etmiş olursunuz. Birkaç haftada bir Denetim Masasındaki "Program ve Özellikler" menüsünü ziyaret edin ve artık ihtiyaç duymadığınız programları kaldırın.

  "Program kaldır" başlığı altında listelenen ve artık gereksiz hale gelen tüm yazılımları silmekten kaçınmayın.

  Disk birleştirme

  Klasik diyet püf noktalarından biri de disk birleştirmedir. XP, Vista ve 7'nin tümleşik bir disk birleştiricisi vardır; ama XP'de bu işi el ile halletmeniz gerekiyor. İsterseniz görev zamanlayıcısı ile bu işi otomatiğe alabilirsiniz.

  Windows'un tümleşik araçlarındaki ana problem: Sadece temel özellikleri sunuyorlar. Daha fazlasını isteyenler özel araçlara yönelmeli.

  Sistem geri yüklemeyi kapatın

  Sistem geri yükleme çok şık bir özellik. Ama harici bir yedekleme programı kullanarak komple sistem yedeğe alanların bu Windows aracına ihtiyacı yok.

  Bu durumda özelliği kapatabilirsiniz: Windows + Pause tuş kombinasyonunu kullandıktan sonra karşınıza çıkan pencerenin sol tarafındaki görev listesinden "Sistem koruması"nı seçin. Açılan pencerede disk bölümlerinden birini işaretleyip "Yapılandır" butonuna basın ve sonra "Sistem korumasını kapat"ı işaretleyin.


  Gölge kopyaları devre dışı bırakın

  Aynı Sistem Geri Yükleme gibi Windows 7'de gölge kopyaları da devre dışı bırakabilirsiniz. Tabi farklı bir yedekleme çözümü kullandığınızı varsayarak bun öneriyoruz; zira diğer türlü bu özelliği kapatmanızı önermiyoruz.

  Gölge kopya hizmeti bir dosyanın farklı tarihlerdeki sürümlerini ayrı ayrı yedekler. Bu yedeklere dosya içerik menüsünden rahatça ulaşabilirsiniz. Bir önceki adımda anlatılan biçimde Sistem Geri Yüklemeyi kapattığınızda gölge kopyalar da devre dışı kalacaktır.

  Windows Arama'nın frenine basın

  Arama her yeni Windows sürümünde daha da çok göze çarpan bir özellik oluyor. Ama ancak Windows 7'de bu özelliğe cidden ihtiyaç duyuluyor. XP ve Vista'da arama indeksi özellikle zayıf bilgisayarlarda kaynak tüketimini belirgin derecede arttırabilir.

  "services.msc" komutu üzerinden hizmet yönetimine ulaşırsınız. Burada XP altonda "İndeksleme hizmeti"ni kapatabilirsiniz. Windows Vista ve 7'deki ismi Windows Search'tür. İndeksleme işlemini tamamen kapatmak istemeyenler sadece belli konumlardaki belli dosya türlerinin indekslenmesini sağlayabilir.

  Hizmetleri kontrol etmek

  Birçok Windows miti hizmetler üzerinden geçinir. "services.msc" komutu ile ulaşabileceğiniz arka plan hizmet listesi ile bunlara göz atabilirsiniz.

  Zayıf bir Windows için önemli olanlar, çalışan hizmetlerdir. Bir hizmetin çalışır durumda olup olmadığını "Durum" sütunundaki "Başladı" ibaresinden anlayabilirsiniz. Şimdiyse hangi hizmetlere ihtiyacınız olup olmadığına karar vermelisiniz.

  Bir örnek: iTunes ile "Apple Mobil Device" hizmeti de yüklenir ve başlatılır. Ama bu hizmete ancak bir iPod veya iPhone'u iTunes aracılığıyla dolduruyorsanız ihtiyacınız olacaktır.

  Kenar çubuğunu kapatın

  Vista'daki kenar çubuğu tam bir başarısızlık örneği. Bu yüzden bunu vicdanınız rahat bir şekilde kapatabilirsiniz. Çubuktaki boş bir alana sağ tıklayarak "Özellikler"e girin. Burada "Windows başlangıcında kenar çubuğunu çalıştır" girdisinin yanındaki tiki kaldırın.

  Klasik arabirimi kullanmak

  Yansımalı grafiksel arabirimler herkesin seveceği bir şey değil. Varsayılan olarak ayarlanmış grafiksel oyunları devre dışı bırakabilirsiniz. Windows 7 altında dahi içerik menüsünden "Klasik" masaüstüne dönebilirsiniz.

  Uzak Masaüstü Bağlantısını kapatmak

  Uzak masaüstü bağlantısı pratik bir araçtır. Bu sayede ağ üzerinden diğer Windows PC'lerinde oturum açabilirsiniz. Buna ihtiyacı olmayan bundan feragat edebilir. Denetim Masasında "Sistem" altındaki "Uzaktan erişime izin ver" girdisine tıklayın.

  Burada "Bu bilgisayara Uzaktan Yardım Bağlantılarına izin ver" seçeneğinin yanındaki tiki kaldırın. İsterseniz aynı yerde Gelişmiş tuşuna basıp sadece "Bu bilgisayarın uzaktan denetimine izin ver" seçeneğini devre dışı bırakabilirsiniz.

  Görev çubuğunu germek

  O an açık olan programları, hız başlatı ve sistem tepsisini göstermesi itibariyle görev çubuğu da kalabalık bir alandır. Burada şu mantık geçerli olmalı: Ne kadar azsa o kadar iyi.
  "Özellikler" içerik menüsünden görev çubuğuna hükmedebilirsiniz. Windows 7 altında hangi simgelerin sistem tepsisinde gösterileceğini de belirleyebiliyorsunuz.

  Dosyaları daha hızlı silmek

  Daha zayıf Windows demek kullanıcın daha az gereksiz tıklama yapması da demektir. Dosyaları her silişinizde çıkan gereksiz güvenlik sorgusunu Geri Dönüşüm Kutusu özelliklerine girerek kapatabilirsiniz.
  Bu seçeneği işaretlediğinizde sildiğiniz dosyalar geri dönüşüm kutusuna gönderilmeden doğrudan silinir. Lâkin bu seçeneği işaretlediğinizde silme hamlesinin geri dönüşü olmayacağını da unutmayın.

  Başlat menüsünü yeniden düzenlemek

  Düzenli bir başlat menüsü temiz bir Windows'un göstergesidir. Sağ fare tuşu ile başlat menüsü ikonunun üzerine sağ tıklayın ve özelliklere girin.
  Detaylı yapılandırma imkânlarına "Kişiselleştir" noktasından ulaşabilirsiniz.

  Kısayolları kullanmak

  Sürekli tıklamak yerine kısayolları tavsiye ediyoruz. Tuş kombinasyonları ile sık kullanılan özelliklere daha sık ulaşabilirsiniz. [CTRL]+[ALT]+[DEL] yerine [CTRL]+[SHIFT]+[ESC] ile görev yöneticisine daha hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

  Ön izleme özelliğini etkinleştirmek

  Her dosyayı seçip ilişkilendirilmiş programa açtırmak yerine Explorer ön izleme resimlerini kullanabilirsiniz. Explorer'da "Ayrıntılar" görünümünü kullansanız dahi bu özelliklen faydalanabilirsiniz.
  Windows 7'de bu iş için Explorer'daki "Düzenle" butonuna basın, "Yerleşim" alt menüsünden "Önizleme bölmesi"ni etkinleştirin.

  Sistem araçlarını kullanmak

  Bilgisayarı ek yazılımlarla doldurmak yerine Windows'un tümleşik araçlarına başvurun. Bu araçlar genellikle düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilir. Örneğin disk yönetim konsolu sabit disk bölümlerini değiştirmek için uğrayacağınız ilk durak olmalı. "diskmgmt.msc" komutu ile aracı başlatabilirsiniz. Araştırmaya devam edin; zira yönetim konsolu ("mmc") daha birçok araç sunuyor.

  Kısayol oluşturmak

  Windows genellikle bir hedefe giden birçok yol sunar. Örneğin Windows Explorer'ı "Başlat | Tüm programlar | Donatılar" üzerinden, başlat ikonuna sağ tıklayarak veya [Windows]+[E] tuş kombinasyonundan ulaşabilirsiniz. Biz ise kısayol oluşturmayı tavsiye ediyoruz.
  Kısayollar genellikle görmezden gelinir. Uzun bir klasör listesinden belli bir araca ulaşmak yerine içerik menüsünden "Kısayol oluştur" diyerek masaüstüne bir kısayol yerleştirebilirsiniz.
  Ayrıca Windows 7'nin zamandan tasarruf yapmanızı sağlayan yeni özelliklerini kullanın: Zıplayan listeler ve kitaplıklar bu iş için idealdir.

  Görevleri otomatikleştirmek

  Bırakın Windows sizin için çalışsın. Örneğin disk temizleme aracı. Araç, diskinizdeki geçici ve gereksiz dosyaları temizliyor.
  Bu iş için Donatılar altından Görev Zamanlayıcısı'nı açın. Yeni bir görev oluşturmak için Eylem menüsünden "Temel görev oluştur"u seçin. Sonrasında uygulama seçme aşamasında uygulama listesinden "Disk yönetimi"ni seçin.
  Sonraki adımlarda görev için bir isim ve zaman aralığı seçin.

  Chkdsk'i atlatmak

  Özellikle Windows XP, herhangi bir sistem çöküşünden sonra bir sonraki başlangıçta disk taraması yapar. Hoş bir fikir olsa da Windows bazen gereksiz yere art arda bu aracı her başlangıçta çalıştırabilir.
  Bunu engellemek için "regedit" komutu ile kayıt defterini açın. "HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager" dalına geçiş yapın ve genellikler "autocheck autochk" ayarına getirilmiş "BootExecute" isimli değeri arayın. Bunun yerine "autocheck autochk /k:C *" ayarını kullanırsanız C: diskinin denetlenmesi atlanır.

  Otomatik oturum açma

  Eğer bir bilgisayarı birden çok kişi kullanıyorsa her sistem başlangıcında güçlü bir parolanın istenmesi güvenli olacaktır. Eğer tek bir kullanıcı varsa durum farklı: Bu sefer yazma süresinden feragat edebilirsiniz.
  Yönetici haklarıyla çalıştırdığınız bir komut istemi penceresine "control userpasswords2" komutunu girin. İşte bu pencerede hangi kullanıcı hesabı için isim ve parola girilmesi gerektiğini belirleyebilirsiniz.
   
 4. niğde_gazozu

  niğde_gazozu New Member

  Katılım:
  16 Kasım 2010
  Mesaj:
  259

  klavye ve farenize şekerli çay dökülmesin. sağlam çalışmaya benziyor. denemek lazım...
   
 5. iskender63

  iskender63 New Member

  Katılım:
  2 Haziran 2010
  Mesaj:
  41

  eline sağlok dostum
   
 6. flamingo10

  flamingo10 New Member

  Katılım:
  19 Şubat 2011
  Mesaj:
  3

  ellerinize sağlık
   
 7. artdijital

  artdijital New Member

  Katılım:
  17 Şubat 2011
  Mesaj:
  17

  süper paylaşım olmuş kardeşim emeğine sağlık
   
 8. LecwaN21

  LecwaN21 New Member

  Katılım:
  16 Mart 2011
  Mesaj:
  15

  Eline sağlık çok güzel olmuş
   
 9. lw6090

  lw6090 New Member

  Katılım:
  17 Mart 2011
  Mesaj:
  7

  Az da olsa işe yaradı teşekkürler.
   
 10. MsM09

  MsM09 New Member

  Katılım:
  20 Eylül 2007
  Mesaj:
  6

  eline saglık güzel olmuş
   
 11. birol08

  birol08 New Member

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesaj:
  10

  Güzel Paylaşım olmus Tesekkürler
   
 12. jannypan

  jannypan New Member

  Katılım:
  12 Temmuz 2011
  Mesaj:
  3
 13. Tanayking

  Tanayking New Member

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesaj:
  18

  Paylaşım için teşekktürler.Eline sağlık.Çok işime yaradı. Gerçekten bilgisayarın hızı arttı.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 31 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş